Zahrada jako v Japonsku? Proč ne!
Zahrady vytvořené v tradičním japonském stylu jsou velice oblíbené. Vždyť je najdeme skoro po celém světě! Jejich styl je čistý, kompozice jasná. Návštěvníkům nabízí taková zahrada klidnou relaxaci v harmonickém krásném prostředí. Můžou se procházet po upravených cestičkách nebo posedět na lavičce. A pokud je zahrada dost velká, tak proč tam neumístit také pěkný zahradní altán?
Zahradní umělci z Japonska
Na budování japonských zahrad jsou nejlepšími mistry samozřejmě zahradní umělci z Japonska. Tento styl převzali již v 6. století z Číny a postupně ho „vypilovali“ k dokonalosti. V období středověku začali zahrady rozdělovat do skupin podle toho, k jakému účelu a jakým návštěvníkům sloužily. Jde o pět základních skupin – parková, rezidenční, čajová, meditační a suchá. Všechny (i ty nejdrobnější) detaily mají svůj (často hluboce filozofický) význam. Tu svou si vybere každý milovník japonského stylu!
Japonsko v české obci?
Pokud exotickou zahradu začleníme do okolí vkusným a citlivým způsobem, výsledek bude jistě vypadat dobře. Také nemusí jít o velký projekt na rozsáhlém pozemku (k takovému je ostatně nejvhodnější přizvat zkušené odborníky z ověřené firmy). Jestliže máme k dispozici málo místa, lze si vytvořit klidně jen japonský koutek, předzahrádku či terasu. Možností je mnoho. Aby byl výsledek hezký, je ovšem potřeba znát charakteristické prvky a umět je vhodně je v daném prostoru použít!
Rostliny
Z rostlin vybíráme různé bonsaje (vypadají krásně dekorativně v nádobách i v záhonech, jehličnaté i listnaté), javory, sekury a bambus. Z květin jsou vhodné například azalky. U vody pak kosatce a do vody lekníny. Nepřeháníme to moc s pestrostí barev. Podle japonských mistrů příliš pestrých barev vytváří v zahradě disharmonii, která může vést až k chaosu!
Voda, kámen a písek
Na vodu bychom neměli zapomenout. Ve větších zahradách vytváříme jezírka, potůčky i vodopády. I na terasu lze dát vhodnou nádrž a oživit ji rybičkami. A tam, kde se vody nedostává, nahradí její hladinu symbolicky písek, vytvoříme tzv. „suchou“ variantu. Cestičky tvoříme pomocí štěrku nebo vyskládané z plochých kamenů. Různé kameny používáme také jako nášlapy v záhonech a symboly hor i vodopádů!
Zahrady vytvořené v tradičním japonském stylu jsou velice oblíbené. Vždyť je najdeme skoro po celém světě! Jejich styl je čistý, kompozice jasná. Návštěvníkům nabízí taková zahrada klidnou relaxaci v harmonickém…