Nezařazené

V zemi pand

Wen Wen sedí rozkročený na bambusové podestýlce. Na jeho načechraném břiše leží hromada bambusových výhonků. Mladá panda po nich hrábne s tlapkami. Vybere si jednu, odtrhne slupku a tu nechá spadnout na hromadu. Pak se natáhne, roztáhne nohy a kousne požitkářsky do výhonku. Turisté sledující scénu ve výzkumné základně Chengdu\’s Giant Panda Breeding se usmívají. Koneckonců, nikde jinde nebudou tak blízko k těmto roztomilým zvířatům než tady.
malá panda
Chengdu je hlavním městem čínské provincie Sichuan. S 82 milióny obyvatel je tato provincie v západní Číně o dobrou třetinu větší než například Německo. Najdete zde dech beroucí krajinu a fantastickou divokou zvěř, stejně jako vzrušující tradice a moderní města, především pak 14 milionovou metropolí Chengdu. Město je známé pro dva superlativy: New Century Global Consumption Complex, který je považován za nejrozlehlejší volně stojící budovu na světě, a výzkumnou stanici pro chov pandy velké, největšího eko-parku na světě pro tato zvířata. Každý rok rezervace přiláká kolem 3,5 milionu návštěvníků.
V Číně je panda národní symbol, lidová republika je jediná země na světě kde ještě žije ve volné přírodě. Před 25 lety, kdy vláda zahájila program ochrany pro ohroženou pandu, bylo na více než 10 000 čtverečních kilometrů vytvořeno přibližně 40 rezervací. Na severu provincie Sichuan leží jeden z regionů, kde pandy žijí na svobodě. Národní park Jiuzhaigou v autonomní oblasti Aba Tibet pokrývá 720 kilometrů čtverečních. Příroda zde po tisíciletí vytvořila pohádkovou krajinu. Velkolepé hory vyčnívají ze stinných horských borových lesů do nebe. V džungli leží vodopády a vápencové terasy. Kouzelná krajina jezer se může pochlubit čistou vodou, která je tak tyrkysová, jako by někdo vylil inkoust. Ve skutečnosti, vápno a řasy jsou zodpovědné za tyto mimořádné barevné nuance ve dvou desítkách jezer, které jsou propojeny dřevěnými turistickými stezkami.
 budova chengdu
Již před 35 lety čínská vláda uznala význam tohoto přírodního zázraku a dala oblast pod ochranu, aby se zabránilo dalšímu odlesňování. Dnes, patří do světového dědictví UNESCO jako jeden přírodních vrcholů provincie Sichuan, který je výsledkem rozmarů přírody.
Západ Sichuanu byl vždy branou do Tibetu, město Kangding leží na historické hranici. V tomto okresním městě, kde se jeho centrem řítí řeka Zheduo, se lanovkou dostanete na 5000 metrů vysokou duchovní horu Paoma, kde Číňané po staletí obchodovali s lisovanými cihlami, které vyměňovali za tibetskou vlnu. Dnes se obyvatelé scházejí v dopoledních hodinách na Náměstí lidu na Tai Chi, večer tam tančí na živou hudbu. Obracejí zlatem zbarvené modlitební mlýnky a spolu s mnichy se modlí v buddhistickém klášteře ze 17. století. Číňané jej nazývají klášterem Anjue, Tibeťané ho nazývají klášterem Ngachu. Tyto dvě národnosti zde můžete stále najít vedle sebe, i když se zdejší obyvatelstvo skládá ze dvou třetin z Tibeťanů.

Wen Wen sedí rozkročený na bambusové podestýlce. Na jeho načechraném břiše leží hromada bambusových výhonků. Mladá panda po nich hrábne s tlapkami. Vybere si jednu, odtrhne slupku a tu nechá…